Technologie a materiály

Thermoforming – tvarování plastů za tepla

Tvarování PE pěny (foamforming, thermoforming nebo pressforming) označuje proces tvarování pěny do různých tvarů s širokými možnostmi použití. Při thermoformingu používáme pěnový zesítěný Polyethylen nebo EVA (Ethylen Vinyl Acetate), přičemž oba tyto materiály mají velmi vhodné vlastnosti pro tvarování za tepla - thermoforming.

Systém uzavřených buněk

Pro thermoforming je vhodný materiál se systémem uzavřených buněk. Tyto pěny mají obvykle vyšší pevnost vzhledem k jejich struktuře a také vyšší rozměrovou stabilitu a vyšší pevnost. Jsou používány jako základní materiál sendvičové strukturovaných kompozitních materiálů.

Tyto pěny mají ale také řadu dalších vynikajících vlastnosti - dobře tepelně izolují a mají vynikající odolnost vůči běžně dostupným kyselinám, louhům a dalším chemikáliím. Také jsou vhodné jako ochranné a vztlakové pomůcky. Jejich lehkost a stlačitelnost z nich dělají ideální materiál pro obaly, polstery a náplně.

Tvarování pomocí thermoformingu

Při thermoformingu pěnu zahřejeme a pomocí lisu vytvarujeme do požadované podoby.

Hledáte vhodného a spolehlivého dodavatele plastových polotovarů?

Kontaktujte nás! 

Polyethylenová pěna

Vakuové tváření plastů

Vakuové tvarování, běžně známé jako vacuuforming, je další verzí tvarování plastů za tepla. Plastová folie nebo pěnový PE se zahřeje na tvářecí teplotu a následně se díl zalisuje. Pomocí vakua se materiál kanálky ve formě „natáhne“ i do méně přístupných míst. Vakuové tváření používáme, jako pomocnou technologii při lisování plastů u tuhých nebo tvarově složitých dílů. Vakuovým tvářením plastů je možné vytvářet vše - od malých dílků až po velké konstrukční celky.

Technologie vakuového tváření plastů umožňuje zpracovávat deskové plastové polotovary o tloušťkách od 0,3 mm do 5 mm i pěnového PE. Konečná tloušťka stěny výlisku je po vylisování menší než původní tloušťka plastového polotovaru. Proto vždy pečlivě zvažujeme výběr materiálu vzhledem k funkčnosti a požadovaným vlastnostem výlisku. Pro vakuové tváření používáme především materiály ABS, HDPE a PS. Vakuovým tvarování je možné tvarovat prakticky všechny termoplastické materiály.

Široké spektrum barev, rozměrů a tuhosti

Všechny uvedené materiály jsme také samozřejmě schopni nabídnout našim zákazníkům. Nabízíme široké spektrum barev, rozměrů a tuhostí.

Výhodou výroby technologií vakuového tvarování je možnost získat plastový díl složitějších tvarů kde potřebujeme dosáhnout požadovaných rozměrů.
Jsme dodavatel pro zakázkovou výrobu z plastů.

Kontaktujte nás a my Vám zajistíme sériovou výrobu.


ETK Foam

POZEMNÍ
HOKEJ

POZEMNÍ
HOKEJ

POZEMNÍ
HOKEJ

KANOISTIKA